Zazwyczaj oglądając wnętrza, najmniejszą uwagę zwracamy na podłogę. Wydawać by się mogło że stanowi ona tylko tło kompozycji. Jednak jest ona jednym z najważniejszych elementów stanowiących o emocji przy odbiorze przez nas danego wnętrza. Jest jego bazą, od której zestawienie pozostałych elementów wystroju się zaczyna.

Dlaczego tak jest ?

Zmiana podłogi, to koszt, dłuższa praca i w wypadku już umeblowanego mieszkania nie taka łatwa sprawa jak przemalowanie ścian lub sufitów.

Podłoga powinna nam posłużyć na dłużej, być podstawą nie tylko tego wystroju, który realizujemy w danym momencie, ale także może stanowić o charakterze wnętrza wraz z jego kolejnymi zmianami.

Nie odradzam szaleństwa przy doborze podłogi, ale zachęcam do przemyślanych wyborów – czyli zastanówmy się jak chcemy aby nasze mieszkanie wyglądało i jakie może wzbudzać emocje, kompleksowo, zanim dokonamy ostatecznej decyzji co będzie jego podstawą – czyli podłogą.

Na podłogę możemy położyć różne typy wykończenia począwszy od drewna, paneli, linoleum jak i wykładzin, po rozwiązania, które dzisiaj będą omawiane, czyli farba, beton  lub żywice.

Zaczynam od bardzo lubianej przeze mnie podłogi w Muzeum Neonów, która została zaprojektowana przez artystkę Julię Syrzistie, jest piękna i stanowi bardzo ważny element dekoracji zwracając na siebie uwagę wyraźnym geometrycznym wzorem.

Możemy zastosować podłogi z powłoką żywiczną lub malować inne podłoża specjalistyczną farbą podłogową. W wypadku podłóg nierównych, starych przy oszczędnym budżecie możemy posłużyć się farbą podłogową malując istniejącą podłogę drewnianą, niemodne i zniszczone gresy, betonową ( oczywiście specjalny jego rodzaj np. przemysłowy ), ceramiczną, wiórową czy z płyt osb. Należy przy tym pamiętać, że farba nie jest tak wytrzymała na ścieranie jak inne materiały, więc jeżeli przetarte z czasem powierzchnie mieszczą się w planowanej przez nas estetyce to możemy malować.

Dla pragnących większej wytrzymałości na ścieranie proponujemy podłogi betonowe                       ( uwaga jw. ) lub powłoko żywiczne.

W wypadku podłóg betonowych zazwyczaj stanowią one estetykę samą w sobie i rzadko są pokrywane farbą. Dla mniej ufnych w właściwości betonu można znaleźć wiele gotowych gresów, które swoim wyglądem przypominają beton, zachowując najwyższą jakość podłogi gresowej.

Możemy rozważyć także silokony i podłogi żywiczne, tu można szaleć, tu dozwolone jest wszystko. Jednak jak wynika z obserwacji publikowanych projektów zazwyczaj stosowane są aby dać dobrą jakościowo, spokojną białą lub szarą podstawę dla nowoczesnych duchem, choć nie tylko stylem projektów. Jasne podłogi są zazwyczaj obecne przy jasnych monochromatycznych projektach skandynawskich, gdzie kolor lub naturalne drewno stanowi charakterystyczny element wystroju.

Tak wiec wybierając podłogę, nie koniecznie musimy decydować się na najtańszą klepkę lub panel, mamy wiele alternatyw, możemy też spróbować dać szansę istniejącej podłodze na metamorfozę.