Mieszkania na doby stały się popularną alternatywą dla hoteli. Nic dziwnego, że coraz więcej właścicieli mieszkań zastanawia się nad wynajmem krótkoterminowym. Dla kogo takie rozwiązanie będzie najlepsze? Jakie są największe korzyści i jakie ryzyko trzeba będzie wziąć pod uwagę? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Co to jest wynajem krótkoterminowy?

To nic innego, jak udostępnianie mieszkania co najwyżej na kilka lub kilkanaście dni. Jeszcze do niedawna z takiego rozwiązania korzystali przede wszystkim właściciele domów i mieszkań w niewielkich, typowo turystycznych miejscowościach. W ostatnich latach wynajem krótkoterminowy stał się jednak niezwykle popularny również w dużych miastach.

Jak do tego doszło? Wraz z pojawieniem się serwisów takich jak airbnb czy booking.com zmieniły się upodobania turystów. Zamiast nudnych i kosztownych hotelowych standardów coraz częściej wybierają swobodę, wygodę oraz oszczędność, jakie daje mieszkanie lub apartament na wyłączność. Dzięki temu przez kilka dni mogą poczuć się, jakby rzeczywiście mieszkali w obcym mieście.

Taka zmiana sprzyja właścicielom mieszkań. Wynajem krótkoterminowy to w końcu doskonały sposób na utrzymanie ciągłości wpływów np. latem (gdy do swoich domów wracają studenci) lub w okresie pomiędzy jednym a drugim lokatorem. Wielu wynajmujących idzie nawet krok dalej, ograniczając się wyłącznie do noclegów i dopasowując swoją ofertę specjalnie do potrzeb przyjezdnych, turystów czy pracowników w delegacjach.

Jakie są największe zalety?

Wynajem krótkoterminowy to nie tylko sposób na minimalizację strat, ale również spory zysk – szczególnie w największych miastach.

Jeśli odpowiednio przygotujemy mieszkanie, możemy stać się konkurencją dla hoteli i hosteli. Wynajmując je trzyosobowej rodzinie lub grupie przyjezdnych już za 70 zł od osoby, w tydzień (pobyt zazwyczaj nie trwa dłużej) możemy zarobić blisko 1500 zł!

W ten sposób nie tylko zarabiamy więcej, ale również nie musimy się martwić problemami typowymi dla wynajmu na dłuższy okres: nieuczciwymi najemcami, zaległościami w opłatach czy – w skrajnych przypadkach – koniecznością eksmisji lokatora. Uwalniamy się również od formalności (uciążliwych szczególnie w przypadku najmu okazjonalnego), które zazwyczaj załatwiane są w obrębie serwisów z ofertami.

Jakie mieszkania najlepiej sprawdzą się przy wynajmie krótkoterminowym?

By cieszyć się z zysków, trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Wynajem krótkoterminowy najbardziej opłaci się przede wszystkim właścicielom mieszkań w miastach, które każdego roku odwiedza najwięcej przyjezdnych (szczególnie oblegane przez turystów i delegatów są m.in. Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Poznań). Kluczowa będzie dobra lokalizacja – w dobrze skomunikowanej okolicy lub jak najbliżej atrakcji turystycznych czy biurowych zagłębi. Trudno będzie znaleźć chętnych na nocleg w oddalonym od centrum mieszkaniu na dużym blokowisku.

Nie można również zapomnieć o odpowiednim standardzie i wyposażeniu. Przeglądając oferty, przyjezdni wybierają oczami, dlatego przyda się remont, umeblowanie i aranżacja mieszkania oraz dokupienie kilku niezbędnych rzeczy, takich jak sztućce, naczynia, ręczniki czy pościel. To więcej niż potrzeby „tradycyjnych” lokatorów, ale kompleksowo wyposażonym mieszkaniem na pewno łatwiej przyciągniemy gości.

Przydadzą się także profesjonalnie wykonane zdjęcia i intensywna promocja naszego ogłoszenia. Na szczęście nie musimy tu działać sami – zawsze możemy skorzystać z usług firmy zarządzającej wynajmem krótkoterminowym, pozostawiając jej nie tylko promocję, ale również aranżację, wszelkie formalności i kompleksową opiekę nad mieszkaniem.

Co może pójść nie tak?

Wynajmowanie mieszkania na krótkie terminy nie jest jednak wolne od ryzyka. Przede wszystkim nie gwarantuje tak dużej stabilności, jak tradycyjny najem. Nigdy nie mamy pewności, że w danym miesiącu uda nam się znaleźć planowaną liczbę chętnych na nocleg – szczególnie poza sezonem.

Starając się stworzyć konkurencję dla hoteli, sami musimy zarządzać naszym mieszkaniem jak właściciel hotelu. Konieczne będzie regularne sprzątanie, uzupełnianie zapasów oraz wymiana niesprawnych sprzętów czy uszkodzonych mebli. A o uszkodzenia nietrudno – w końcu zawsze może nam się trafić grupa niszczycielskich, rozimprezowanych turystów…

Wraz z rosnącą popularnością wynajmu krótkoterminowego trzeba również liczyć się z coraz większą konkurencją. W najbliższej okolicy w każdej chwili może pojawić się inna oferta, która zmusi nas do obniżenia ceny.

Autorem wpisu gościnnego jest Piotr Majewski, ekspert rynku nieruchomości i współredaktor bloga Morizon.

WARSZAWA

link do : Designers Apartment in the Old Town

KRAKÓW

Link do: Beautiful and stylish, huge Apartment in Old Town

NOWY JORK

Link do: Apartment 6

RZYM

 

Link do oferty: Colosseum dream Casa, Central Rome, Cool and Quiet

TOKJO

Link do: Old Folk Housen

LONDYN

Link do oferty:**CENTRAL** Comfy Artist’s Home

PARYŻ

Link do oferty: Superb flat 3 rooms, great location

Zapraszamy także do obejrzenia oferty „Lepszych Wnętrz” – LW- BOOKING