_N9M3894 [1]-1

zdjęcie: Hanna Długosz

oferta pdf do pobrania:Dantyszka 8 pdf

Stara Ochota – ktoś kto tam mieszkał niechętnie zamieni tą lokalizację na zgiełk miejsc pozbawionych zieleni i starej zabudowy.

zdjęcie: Hanna Długosz

zdjęcie: Hanna Długosz

Okolica budynku to otoczona parkami i starą zabudową zielona wyspa w centrum miasta, w sąsiedztwie śródmieścia i głównych arterii komunikacyjnych.

Willa położona jest w szeregu domów w parku. Doskonały dostęp do środków komunikacji miejskiej oraz arterii dojazdowych w każdym kierunku Warszawy

Dojazd będzie niewątpliwym atutem lokalizacji budynku.

Dantyszka 8

Przedstawiamy 2 sesje zdjęciowe modernistycznej willi, będącej elementem przedwojennego założenia urbanistycznego, Koloni Staszica i Koloni Lubeckiego – część dzisiejszej Starej Ochoty.

Bardzo prosta forma, wyjątkowo skromna i elegancka elewacja mieści w sobie wiele funkcji na 4 poziomach, połączonych piękną drewnianą, o miękkich kształtach klatką schodową .

Parter to połączone w całość jadalnia i salon,a ponadto osobne pomieszczenia przestronnej kuchni, garderoby, toalety i dużego, jasnego hallu, który jest dobrze doświetlony z rzeźbiarską, bardzo dekoracyjną klatką schodową prowadzącą do wyższych kondygnacji. Niższe kondygnacje  są osobno skomunikowane z kuchnią i jadalnią, jak również z garażem, częścią gospodarczą i pokojem gosposi.

Każda kondygnacja ma własną łazienkę. Są to 3 doświetlone oknami piękne, kamienne łazienki, wyposażone w armaturę dla wszystkich funkcji, takie jak wanna, prysznic, wc i bidet oraz dużą umywalkę.

Piętro to 2 sypialnie i dodatkowy pokój z balkonem, który może służyć jako dodatkowa sypialnia, pokój dla gości, gabinet lub pokój biblioteczny.

Najwyższe piętro jest otwartą przestrzenią z kominkiem, podobnie jak salon tworzy samodzielną otwartą przestrzeń, pozostawiając różne możliwości wyboru funkcji. Połączone z szerokim balkonem  i dwoma poziomami tarasów na dachu, tworzy niepowtarzalną przestrzeń otoczoną zielenią, z możliwością spędzania czasu pośród koron drzew  z widokiem na ogród i zieloną przestrzeń sąsiadującego parku.

Nietypowa przestrzeń najwyższej kondygnacji od momentu remontu miała rożne zastosowania, jaką cześć odrębna dla jednego z dzieci , jako pracownia i biblioteka, oraz jako wypoczynkowa cześć prywatna z kominkiem, niezależna od części wspólnej parteru. Cały dom jest otoczony fantastyczną zielenią, która stanowi integralną jego część dzięki licznym tarasom i balkonom, a także dzięki pięknemu ogrodowi i sąsiadującym parkiem.

Elewacja : wokół domu cześć przyziemia i parteru pokryta jest granitem.

Tarasy zostały wykończone granitem i piaskowcem, jednocześnie zachowują przedwojenne balustrady.

Do bryły historycznej został dobudowany garaż, nad którym znajduje się taras ze świetlikami w podłodze. Doświetlają one pomieszczenia przyziemia, jednocześnie tworząc wieczorami dodatkowe oświetleni tarasu poprzez podłogę.

3 balkony i 2 tarasy na dachu pozwalają na różnorodne wykorzystanie przestrzeni zewnętrznej od stołów dla gości poprzez namioty z wygodnymi kanapami, a także leżaki do opalania. Wszystkie zewnętrzne przestrzenie łączy poczucie prywatności dzięki oddzielającej od sąsiedniej zabudowy zieleni.

3 łazienki z oknem, wykończone w marmurach na piętrach i dodatkowo osobna toaleta na parterze.

Dom posiada także cześć dla gosposi wraz z oddzielną łazienką.

Najniższa kondygnacja posiada pokój telewizyjny oraz cześć gospodarczą, pralnię, pokój dla gosposi z oddzielną dodatkową łazienką.

Dom posiada własne ogrzewanie gazowe.

Rys historyczny jest elementem bardzo interesującym, gdyż ciąg domów współtworzą przedwojenne założenia urbanistyczne w postaci Kolonii Staszica i sąsiadującej z nią Kolonii Lubeckiego. Stworzona została głównie dla urzędników miejskich. Szeregowa zabudowa przy ulicy Dantyszka to przykład przedwojennego modernizmu.

Całość układu urbanistycznego została odbudowana po wojnie i wraz z ocalałymi budynkami tworzą zespół urbanistyczny,  budowlany wraz z osiedlowymi terenami zielonymi wpisany  do Gminnej Ewidencji Zabytków. Możemy więc cieszyć się urodą tego miejsca nie martwiąc się o przyszłe zmiany w krajobrazie i zakłócenia spokoju okolicy. Co jest unikatowe w Warszawie, przetrwało w tym miejscu przedwojenne założenie architektów w niezmienionej formie jako jednolity projekt urbanistyczno-architektoniczny .

Ten Projekt powstał z miłości do piękna i zawodowych umiejętności jego właścicieli

i ich przyjaciół:

artystów i architektów.