Czas świąteczny, to czas cudowny i magiczny kojarzący się z wyjątkowymi przeżyciami i zdarzeniami oraz niezwykłą atmosferą. Natomiast rzeczy niezwykłe we wzornictwie i architekturze dostarczające nam niezapomnianych wrażeń, na szczęście powstają przez cały rok. O wielu z nich pisaliśmy lub podawaliśmy do nich linki w czasie minionego roku. Podkreślaliśmy, jak wiele dokonuje się przemian w myśleniu o wzornictwie i architekturze. Na przykład pisaliśmy o zieleni, która w niekonwencjonalny sposób wprowadzana jest do nowoczesnych i ekologicznych projektów.

greenwall17        link do artykułu….

Wśród przemian dokonujących się w myśleniu odbiorców o wzornictwie warta szczególnego podkreślenia jest coraz większa potrzeba otaczania się tym co zostało wykonane z materiałów naturalnych. Wielu artystów o czym wspominaliśmy prezentuje śmiałe, nowoczesne projekty bazujące na wykorzystaniu drewna poddanego zminimalizowanemu procesowi obróbki, tak aby nie zatracić jego naturalnego piękna.

10636211_237621486408502_5707256199417655631_n         link do artykułu….

Coraz mocniej doceniana jest także pomysłowość w tworzeniu rzeczy z odzysku. Wymyślamy nowe zaskakujące zastosowania dla przedmiotów z pozoru już bezużytecznych. Dzięki temu wyrzucanie nie jest już bezmyślnym nawykiem.

recycled-suitcase-seating_FoGtu_5638        link do artykułu….

Jako odbiorcy jesteśmy bardziej aktywni na rynku designu. Popieramy młodych artystów, rękodzieło oraz małe jednostkowe firmy wytwórcze. O takim nastawieniu świadczą liczne targi, kiermasze i ekspozycje tłumnie odwiedzane. Zainteresowanie kupujących daje zapał twórcom do dalszej pracy, a dla odbiorców jest to szansa na  kontakt z artystą i jego pracami.

11112836_949995571712211_1736556824848124960_o      link do artykułu….

To wszystko to nie tylko niezwykłości minionego roku, ale przede wszystkim wynik trendu, który rozwija się od pewnego czasu i przejawia się w spadku konsumpcji, którą możemy określić jako nieprzemyślaną na rzecz świadomych wyborów. Pamiętajmy także, że kupowanie i użytkowanie rzeczy tworzonych przez artystów, będących osobami obdarzonymi niezwykłą wyobraźnią dostarcza o wiele więcej satysfakcji.

Pozwoliliśmy sobie wyróżnić kilka niezwykłych realizacji, których popularność wśród internautów jest dowodem na istnienie wyżej wymienionych tendencji:

„W drzewach”

 – cudowny pomysł stworzenia kompleksu domków dla turystów na drzewach. Ciekawy projekt wyrastający z dziecięcych marzeń. Bez wątpienia daje poczucie jedności z przyrodą i  relaksującego spokoju. Poprzez niezwykłe usytuowanie domków i ich kształt w pełni można odczuć terapeutyczne działanie lasu. (http://www.wdrzewach.pl/#!/start)

Domek stworzony z ram okiennych daje poczucie maksymalnego otwarcia na przyrodę. Prostota i pomysłowość jest główną cechą domu fotografa Nicka Olsena i projektantki mody Lilah Horowitz znanych też z ich bardzo lubianego blogu i przez fanów Facebook’a.

  • http://inhabitat.com/couple-leave-their-jobs-to-build-a-recycled-windows-love-nest/nick-olson-lilah-horwitz-recycled-windows-home-5/)

Na liście niezwykłości wnętrzarskich może znaleźć się zabawny eksperyment brytyjskiej firmy projektującej meble studio Fredrikson Sallard – sofa przypominająca skałę

_500-o_1a0qe0t7n1rtb1h8ujvj5mi1k6si

Pełen pomysłów dom pod Barceloną , może zasłużyć także na prezentacje pośród niezwykłości wnętrzarskich. Dla lepszego wykorzystania przestrzeni biurko zostało zawieszone pod sufitem a wanna ukryta pod prysznicem.

Jeszcze chcemy zaprezentować kolejną niezwykłość. Najwęższy dom znajduje się w Polsce w Warszawie. Został wybudowany w 2012 roku  i zarejestrowany jako budynek mieszkalny. Został wybudowany w szczelinie pomiędzy budynkami o szerokości 152 cm.